Pokyny k vystavení exportních průkazů původu

1. Osoba, která vyváží jedince do zahraničí je povinna vyřídit exportní potvrzení. V žádosti je nutné vyplnit jméno, příjmení a kompletní adresu nového majitele v zahraničí.

2. Exportní průkaz původu je možné vyhotovit pouze chovateli, případně českému majiteli psa, jehož jméno a adresa je zapsána v průkazu původu vyváženého jedince v rubrice „Majitel“. Český majitel vyváženého jedince není-li zároveň jeho chovatelem je oprávněn vyvézt pouze 1 jedince v kalendářním roce. Toto ustanovení se nevztahuje na případ, kdy se prokazatelně majitel stěhuje do zahraničí.

3. Exportní průkaz původu může osobně vyřídit i jiná osoba než chovatel, případně český majitel (viz bod 2), mající stejnou adresu jako žadatel o vývoz (tedy i osoba blízká dle občanského zákoníku § 116. např. manžel, partner, sourozenec,…), tato osoba je povinna se pracovníkovi plemenné knihy ČKS prokázat předložením občanského průkazu nebo jiného dokladu, ověřujícího její totožnost. Pracovník provede písemný záznam o osobě, která exportní průkaz vyřizuje.

4. Pokud osoba vyřizující export není vývozcem a nesplňuje bod 3, musí předložit ověřenou plnou moc k vyřízení žádosti o vývoz a občanský průkaz. V případě, že tato osoba nesplňuje dané podmínky, je exportní PP zaslán na dobírku poslední osobě uvedené v průkazu původu jako majitel (chovatel) žádající o vývoz.

5. Pracovník plemenné knihy ČKS nebo sekretariátu je oprávněn ověřit totožnost osoby vyřizující exportní průkaz původu (pozn. každé osoby, tedy i chovatele).

6. Exportní průkaz původu lze vystavit pouze pro fyzickou osobu. Nákup a prodej nebo vývoz psů prostřednictvím obchodních organizací je nepřípustný.

Tyto pokyny vyplývají ze Zápisního řádu ČMKU platného od 1.1.2013, viz čl. XV. a Směrnice ČMKU k vystavování exportních průkazů původu

Soubory ke stažení

Dotazník ke stažení zde